Zpět na přehled všech informací

Destinace a přístavy

S Riviera Tour se můžete v současnosti vydat na plavby do 12 destinací a více než 315 přístavů po celém světě. Kromě plaveb v jednotlivých světových destinacích můžete využít také našich transoceánských Dlouhých plaveb nebo každoročních Plaveb kolem světa (seznam našich destinací naleznete v sekci Destinace).

msc19001768.jpg

Rady na cestu: než se vydáte za poznáním

Pokud jste nikdy plavbu neabsolvovali a přemýšlíte na plavbou, doporučujeme začít plavbou s dopravou a delegátem. Plavby jsou opravdu jiný druh trávení dovolené a s vašim delegátem to vše bude pohodové bez nutnosti přemýšlení co a jak, procedurami a podobně. O to vše se postarají naši delegáti. Pokud vybíráte poprvé plavbu, tak doporučujeme východní nebo západní Středomoří. Aktuální nabídku naleznete zde. Pokud přemýšlíte o exotických destinacích, věnujte důraznou pozornost informacím o destinacích uvedený níže. 

Než vyrazíte na plavbu, přidáváme jeden osobní postřeh z našich zahraničních cest. Po návštěvě více než stovky zemí můžeme od srdce říct, že jsme vděční za to, kde jsme se narodili a kde žijeme. Pokud kdokoli chce prožít opravdu krásnou dovolenou, která má zanechat v jeho srdci krásné vzpomínky, musí si uvědomit, do jaké země právě jede, a že ne všude se lidem žije tak dobře jako u nás. Je opravdu třeba trochu pokory a úcty k zemi, kterou právě poznáváte, k lidem, kteří v ní žijí mnohdy nelehkým životem. Ne všechny služby budou kvalitní, ne všechny hotely krásné, ne všechny zvyky, náboženství, státní režimy budou podle Vašeho přesvědčení. Pokud však budete respektovat zemi, kterou poznáváte, s láskou a otevřeným srdcem, vrátí se Vám to minimálně ve formě krásných vzpomínek, Je možné, že pak propadnete stejně jako my doslova mánii poznávat nové země, nové lidi, nové tradice a další, dosud nepoznané krásy tohoto světa.

Středomoří

Naučte se vnímat čas trochu jinak. Pokud si domluvíte schůzku na 10:00, počítejte s tím, že nezačne dříve než 10:15. Tak to prostě je. Tyto země mají na rozdíl od nás jiné vnímání času a způsobu života. Většinou nikdo nikam nespěchá, a to platí v restauracích a barech. Buďte trpěliví a pokud pospícháte, vždy využijte úsměv a slovíčko prosím. Nikdy, opravdu nikdy nezvyšujte hlas a nehádejte se - v této oblasti tím ničeho nedosáhnete.

Lidé jsou zde ovšem velmi příjemní, usměvaví a rádi Vám pomohou. Mají velmi rádi děti a konverzaci. Taky jsou doslova mistry chaosu a nepochopitelných opatření, které nicméně docela dobře fungují. Taktéž počítejte s tím, že lidé v těchto zemích se baví do pozdních večerních hodin. Na večeře chodí až kolem desáté hodiny večer a většinou se vše protáhne hodně přes půlnoc. Pokud chcete chodit spát brzy, bude pro vás lepší najít si jinou destinaci.

Photo by <a href=Sean Sweeney on Unsplash;" >

Níže přidáváme dalších pár rad, co opravdu v destinaci Středomoří nedělat:

Nemračte se na „bambini“

Děti jsou zde posvátný a chráněný druh. Tvařte se proto mile, i když vám vysypou kyblík písku na hlavu nebo budou vedle vás v restauraci bouchat do talíře. Výhodu to představuje ve chvíli, kde sem cestujete se svými dětmi nebo vnoučaty. V Středomoří jim projde všechno.

Do nikdy kostela v šortkách

Obyvatelé Středomoří už si na to s přívalem turistů postupně zvykají, ale stejně se tomu snažte vyhnout – v krátkých šortkách, minisukních nebo s odhalenými rameny se do kostela prostě nechodí.

Nevěřte navigaci

Čím více ve Středomoří pojedete na jih, tím častěji začne navigace haprovat. Kilometry do cílové destinace úplně neodpovídají, jednosměrky v malých městech vedou jinudy, při hledání krásné pláže vás navigace pošle do zákazu vjezdu nebo na soukromý pozemek. Pokud umíte místní jazyk, je nejlepší se na radu zeptat místního, nebo využít metody "pokus - omyl".

Nespěchejte

Ať už obdivujete Řím, Barcelona nebo Athény, doporučujeme Vám nespěchat. Starobylé památky nikam neutečou, místní by to také nedělal a tyto krásné země za trochu zpomalení rozhodně stojí.

Dohled nad dětmi

V Itálii je zákonem zakázáno ponechat bez dozoru děti do věku 14 let včetně; za porušení tohoto zákona hrozí trest odnětí svobody od 6 měsíců do 5 let; tedy např. nelze nechat dítě bez dozoru na hřišti a jít do blízkého baru přes ulici, byť jen na chvilku.

Cesta do Středomoří autobusem Riviera Tour (pouze na plavbách s dopravou a delegátem):

Severní Evropa

Tyto destinace jsou především o přírodě. Nečekejte obsáhlé historické výklady delegáta - v této destinaci nebudou. Užívejte si přírodu okolo. Plavba fjordy je nekončící zážitek z paluby lodi. Pořád se je na co dívat, a to i v noci.

Nalodění probíhá většinou v Hamburku, Kielu nebo Warnemunde, a je potřeba počítat s delším naloděním a vyloděním než třeba v Janově. Němci přes svoji organizovanost dokáží být velmi nepříjemní a organizačně opravdu někdy až nepochopitelní. Obrňte se trpělivostí. A pozor: u plaveb na severu počítejte s tím, že pršet zkrátka bude. Takže pláštěnka, náhradní oblečení a boty jsou podmínkou těchto plaveb.

Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-ledovec-ledova-kra-krajina-255329/;

Allemannsrett – je tradiční norský zákon, podle něhož se po neobdělávané půdě může každý volně pohybovat (i na soukromém pozemku) a až dva dny je možno na něm také nocovat. Jen je nutné dodržet pár pravidel a to, že nesmí rušit ostatní lidi, zvířata a musí dodržet minimální vzdálenost 150 m od nejbližšího obydleného stavení

Neděkujte za vše – v Norsku se v běžné mluvě nepoužívá slovní spojení “Děkuji za vše” (Takk for alt), protože tahle fráze je vyhrazena zejména na pomníky, stuhám na smutečních věncích a nekrologům. Vždy je lepší děkovat konkrétně za určitou věc nebo službu.

Nebuďte nedočkaví – je známo, že Seveřané nemají nikdy naspěch. Jedno norské přísloví zní “Ting tar tid” (Dobré věci chtějí svůj čas), a Norové se ho drží snad úplně ve všech činnostech.

Nechat si poradit – Norové až na vyjímky nejsou příliš sdílní vůči cizincům a všeobecně se nevměšují do plánů a aktivit jiných lidí, nebo svých hostů. Pokud Vám tedy norský domácí byť jen naznační, že není nejlepší nápad vyjet na ryby, anebo se vydat na větší výlet po okolí, tak je dobré se této rady držet, protože nikdo nezná vrtkavé norské počasí, tak dobře jako místní usedlíci.

Nikdy nevyužívejte alkohol jako platidlo – v Norsku kde jsou silnější alkoholické nápoje hodně drahé se může našinec ocitnout ve velkém pokušení použít láhev tvrdého alkoholu jako platidlo, nebo k výměnnému obchodu. To ale nemusí být ten nejlepší nápad, zejména pak v jižním a jihozápadním Norsku, kde si mnoho lidí drží od alkoholu odstup a nabídka vína, nebo pálenky tak není příliš vhod.

Spropitné – mělo by činit nejvýše 10% z celkové útraty a mělo by být dáno jen při maximální spokojenosti.

Cesta busem:

Arabské emiráty

Doba letu cca 6 hodin bez přestupu. Každý rok navštíví velké množství lidí UAE, zejména město Dubaj. Pokud plánujete navštívit Dubaj za jakýmkoli účelem, je pár věcí, které byste měli vědět, než se sem dostanete. Lidé v Dubaji jsou laskaví, pohostinní a zdvořilí, je to báječné místo k návštěvě. Přestože je to islámská země, řídí se poměrně tolerantní politikou.

Od návštěvníků se očekává, že budou respektovat jejich kulturní citlivost. Je třeba vzít v úvahu určité faktory, pokud jde o Dress code a chování, a určitě se budete skvěle bavit. Respektujte zákony a hodnoty země a váš pobyt bude mimořádně příjemný. Pokud nehodláte tyto hodnoty respektovat, nejezděte do ARABSKÝ EMIRÁTŮ a najděte si jinou destinaci.

Photo by <a href=Kent Tupas on Unsplash;" >

CO SI VZÍT NA SEBE

I když uvidíte mezi cizinci spoustu žen, které nosí šortky a trika bez rukávů třeba i v nákupních centrech a na jiných veřejných místech, neměli byste předpokládat, že je to přijatelné pro všechny místní. Zatímco jako hostitelé jsou často příliš zdvořilí, než aby turistkám něco vyčítali, většina místních to bere jako neúctu. Navzdory relativnímu liberalismu Spojených arabských emirátů jste v zemi, pro kterou jsou tradice drahé, a pro obyvatele je nepředstavitelné přijímat úplně odlišné hodnoty chování.

Přijít z pláže v plavkách do hotelu je neslušné. Vždy stačí trochu zdravého rozumu, jako například obléci se po odchodu z pláže nebo slušné oblečení restauracích, na ulicích nebo nočních klubech. Přijatelné jsou dlouhé rukávy a běžné sukně pod kolena nebo kalhoty. Žádné zahalování není třeba. Obecně řečeno, přiměřené oblečení má i své výhody. Přitahujete méně pozornosti, dostane se vám vřelejšího přivítání a jednání od místních obyvatel, kteří dokáží ocenit vaši ochotu respektovat jejich zvyky a všechno bude v pohodě.

Bavlněná trička a volné kalhoty nebo sukně vás nejen chrání před neomalenými pohledy mužů, ale také ochrání vaši pokožku před sluncem. Pokud cestujete mimo Dubaj, nezapomeňte, že sociální normy jsou jinde ve Spojených arabských emirátech mnohem konzervativnější. Dubaj je na Blízkém východě jednou z nejbezpečnějších destinací pro ženy, ale ženy v nevhodném oblečení, zvláště ve večerních hodinách, v nočních klubech a barech riskují, že budou považovány místními za prostitutky. Možná vás to udiví, ale ačkoli zde prostituce oficiálně neexistuje, je docela běžná v klubech, barech a na ulicích Deira a Bur Dubai. Převážně se ale tomuto řemeslu věnují ženy z Asie a také z balkánských zemí.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRO POBYT

I přes ujišťování cestovních agentur i dubajských orgánů, že se v zemi ženy nemusí ničeho obávat, je dobré dodržovat pár základních pravidel, která vám pomohou odvrátit nežádoucí pozornost a usnadní vám jako ženám cestování. Noste snubní prsten, i když jste svobodné. Okamžitě jste pro místní muže „nedostupným“ objektem. Nicméně mohou vás zaskočit nepříjemné otázky, jak jste mohla sama opustit manžela, případně děti. Pokud cestujete s přítelem, označujte jej ve společnosti jako manžela, ne jako přítele. Vyhýbejte se přímému očnímu kontaktu s muži, noste tmavé brýle. V taxíku si nesedejte na přední sedadlo. Pokud potřebujete pomoc nebo radu, zeptejte se nejprve ženy. Oslovit jako žena muže první je dost hrubým prohřeškem.

A zde jsou některé další rady, co dělat a co nedělat, na co nezapomenout při návštěvě Dubaje:

Oděv. Buďte skromní ve svém oblékání, zejména v konzervativních oblastech a na veřejných místech. Plavky jsou přijatelné na soukromých plážích a koupalištích. Plavky by se neměly nosit v žádné jiné oblasti mimo pláž, aquaparky nebo bazény. Šortky a trička jsou vhodným oděvem na mnoha veřejných místech. Při návštěvě mešit, starších částí města a náboženských míst je vhodné zakrýt ramena, paže a nohy. Ženy si musí při vstupu do mešity zakrývat hlavu šátkem. Crossdressing není akceptován a může vás zadržet úřady. Jakákoli forma nahoty je přísně zakázána, včetně opalování nahoře bez. Není vhodné, aby muži chodili po ulici nebo v obchodních centrech s odhalenou hrudí.

Gesta. Nikdy na nikoho nemiřte prstem, je to považováno za urážlivé. Chcete -li gestikulovat rukou, použijte celou ruku k tomu, abyste ukázali směr. Za obscénní gesta rukou na veřejnosti vás mohou zatknout. Vyhněte se ukazování chodidel nebo překračování nohou, zejména před důležitými hosty.

Pití. Země má politiku nulové tolerance vůči řízení pod vlivem alkoholu. Opíjet se a chovat se špatně, když je člověk opilý na veřejnosti, je nepřijatelné, mohlo by to mít za následek pokutu nebo něco horšího. Požívání alkoholu a jiných nelegálních látek na veřejnosti je zakázáno. V Dubaji je spousta míst, kde si člověk může dopřát pití. Zajděte do baru nebo hospody a budete překvapeni rozmanitostí likéru, který se podává.

Fotografování. Při fotografování buďte ve střehu. Před pořízením snímku rezidenta si vždy udělejte povolení UAE nebo UAE národní, zvláště žena.

Dbejte na svůj jazyk. Explicitní gesta, rušení hlukem, vulgární výrazy a projevy neúcty k islámskému náboženství nebo vůdcům UAE jsou zakázány. Mohly byste pocítit právní důsledky těchto akcí.

Svatý měsíc ramadán. Muslimové se během tohoto měsíce modlí, postí a přemítají. Člověk by měl dodržovat pravidla vydaná vládou během měsíce půstu. Mnoho lidí by vám doporučilo nenavštěvovat tuto zemi během ramadánu, dodržovat pravidla a dokonce i čas ramadánu však může být i příjemným požitkem.

Za nezákonné je považováno užívání nebo držení drog, soužití, sex mimo manželství, mimomanželské dítě, cizoložství a homosexualita.

Spojené státy a Karibik

Kapitola sama o sobě. Buďme k sobě upřímní. Spousta klientů má celoživotní sen, a tím je návštěva Karibiku. Dívají se na fotky, propagační materiály, katalogy, filmy. To vše je hezké, ale je třeba si uvědomit, že život za velkou louží je zcela odlišný od toho našeho a níže se vám budeme snažit vysvětlit některá úskalí, který mohou ovlivnit výběr vaší dovolené. Především je třeba si uvědomit, že neletíte na dovolenou do Egypta, ale na druhou stranu zeměkoule a překonáte časové pásmo s rozdílem 6 hodin.

Před výběrem plavby v Americe i před odletem správně ohodnoťte svůj zdravotní stav. Níže budou důležité informace ohledně letu a místních zvyklostí, které mohou ovlivnit Váš zdravotní stav a nebo sami vyhodnotíte, že Vás z důvodů vašeho zdravotního stavu bude lépe cestovat do jiné destinace.

Photo by <a href=Sean Oulashin on Unsplash;" >

LETECKÁ DOPRAVA DO AMERIKY A ZPĚT

Předně je třeba si uvědomit, že neletíte do Egypta nebo na Madeiru. Letíte přes půl světa a letecká přeprava je nejnáročnější proces celé Vaší dovolené. 

Let do USA je vždy s přestupem. Za příplatek Vám můžeme zajistit přímý let z Vídně, ten však bude bez asistence delegáta. Standardně musíte počítat s tím, že na letišti k odbavení musíte být připraveni minimálně 3 hodiny před odletem. Odlétá se z Prahy nebo Vídně s přestupem v Paříži a nebo v Londýně. Doba letu cca 2 hodiny. Doba na přestup minimálně 3,5-4 hodiny, někdy i více. Tato doba na přestup je velmi důležitá, protože letadla v Evropě mívají zpoždění a pokud by nám uletěl spoj do USA, Vaše dovolená končí. Proto je tento časový interval velmi důležitý. Dalším aspektem je i přesun na letišti. U pasových kontrol bývají dlouhé fronty a přestup na Gate může trvat i 2,5 hodiny.

Samotný let z Evropy do USA trvá většinou cca 9-11 hodin, v závislosti na trase letu. Vše je ve třídě Economy a je třeba předem upozornit, že cestovní kancelář nemá možnost ovlivnit umístění klientů v letadle. Umístění v letadle realizuje až pracovník na letišti při odbavení. Je to velký problém zejména u rodin s dětmi!!! Garantovaná místa, místa u dveří nebo vyšší třídu je možno zajistit za příplatek a je nutné tento požadavek vznést již při podpisu cestovní smlouvy - dodatečně to není možné.

Během letu dostanete občerstvení včetně jídla. Důrazně upozorňujeme na možné zdravotní komplikace (sedíte 11 hodin na jednom místě). Ideální je let prospat.

Zpáteční let je realizován podobně, s tím, že na letišti musíme být minimálně 4 hodiny před odletem. V USA se odbavuje jedna letecká společnost několik letů najednou, a to znamená tisíce lidí na pár přepážkách. Pokud byste odbavení nestihli a nedostavili se na gate včas, letadlo vám uletí, a to bez možnosti náhrady. Proto jevčasný příjezd na letiště extrémně důležitý.

Dále upozorňujeme na striktní dodržení velikosti a především váhy zavazadla. Při překročení váhy zavazadla třeba jen o půl kg se platím poplatek, který je někdy dosti vysoký - kolem 100-150 USD.

PODMÍNKY LETECKÉ PŘEPRAVY

Dovolujeme si klienty důrazně upozornit, že letem mimo EU se výrazně mění podmínky letů a pravomocí leteckých společností. Letecké společnosti docela často mění předem avizované nabídky letu a v drtivé většině nezbývá cestujícímu nic jiného, než tyto podmínky akceptovat. Reklamovat tyto změny je většinou neúspěšné. Cestovní kancelář nemá možnost tyto změny jakkoliv ovlivnit a není za tyto změny odpovědná. Každopádně, pokud taková situace nastane, budeme se vám maximální míře pomoci situaci vyřešit.

Pozor: znovu upozorňujeme, že na přestup na dálkové linkové lety je potřeba mít dostatečný čas, proto doporučujeme dostatečný časový prostor pro přesun na letištích:

LONDÝN
PAŘÍŽ
AMSTERDAM
ŽENEVA

3-4 hodny
3 hodiny
2 hodny
1,5 hodiny

ATLANTA
NEW YORK
DUBAJ
DAUHÁ

minimum 3,5-4 hodiny
3 hodiny
3,5 hodiny
4 hodiny

Jaké situace Vás mohou během letu potkat:

Nestihnete přestup na let

-> Snažte se přebukovat na nový let

Zpoždění prvního letu

Umístění v letadle (nejste vedle sebe)
Přesun letu na jiný let nebo lety
Rozdělení skupiny na jiné lety
Vybukovaný let (odmítnou Vás přepravit)

-> Požádejte na přepážce o přesun
-> Snažte se domluvit na přepážce
-> Může se to stát. 
-> Dostanete náhradní let

Mimo možnosti CK
Mimo možnosti CK
Budeme Vám nápomocni
Budeme Vám nápomocni

VÍZA A IMIGRAČNÍ KONTROLA

V současné době můžete cestovat do USA na víza anebo bez víz v rámci bezvízového styku (programu) ESTA. První možnost jsou "Víza do USA" a druhá možnost "ESTA - Bezvízový styk". obě varianty mají své klady a zápory, pečlivě zvažte, jakou možnost vyberete. Víza do USA mají platnost až 10 let a je možné cestovat opakovaně. Bezvízová registrace ESTA víza do USA je platná dva roky ode dne schválení a po tuto dobu můžete do USA cestovat opakovaně. Estu vám pomůžeme zajisti na vaše vyžádání za příplatek.

Po příletu do USA se po vystoupení z letadla dostavíte k imigrační kontrole. Při imigrační kontrole musíte poskytnout otisky levé i pravé ruky a je možné, že imigrační důstojník bude mít několik otázek ohledně vstupu do USA. Možné dotazy a odpovědi imigračního řízení máme pro vás připraveny v samostatné příloze odbavovacích pokynů. Až k imigračnímu řízení Vás v případě plavby s delegátem doprovodí delegát. Do imigračního řízení však delegát nesmí zasahovat ani jemu být přítomen. 

Je možné, že imigrační proces se značně časově protáhne. Většinou býváme odbaveni do cca 2 hodin, ale zažili jsme již situace, kdy jsme museli čekat podstatně déle. Prosíme o Vaši maximální trpělivost. Delegát ani cestovní kancelář nemá možnost tyto procedury ovlivnit. Také bude nutné po odbavení vyčkat na příjezd transferu do hotelu (pokud ho máte objednaný), který je ovlivněn aktuální dopravní situací. Předem děkujeme za pochopení.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Občan ČR nemůže do USA cestovat na základě souhlasu v systému ESTA, pokud kdykoliv po 1. 3. 2011 navštívil KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii a Súdán. Obdobně nemůže k cestám do USA využít souhlasu v systému ESTA, pokud po 12. 1. 2021 navštívil Kubu. V těchto případech je nezbytné požádat Velvyslanectví USA s dostatečným předstihem o příslušné vízum (např. obchodní vízum kategorie B1 nebo turistické vízum kategorie B2). O vízum musí žádat i cestovatelé, kteří mají kromě českého občanství též státní občanství Kuby, KLDR, Iráku, Íránu, Súdánu a Sýrie.

TRANSFERY A TAXI DO HOTELU

Americká města jsou obrovská, ale v některých ohledech malá. Chceme tím říci, že například v Miami může v jeden den může kotvit i 7 výletních lodí, což je zhruba 30-35 000 klientů. A tito lidé se musím někde ubytovat a především přepravit. Proto jsou ceny za hotely v amerických přístavech na naše poměry astronomické, a to samé platí i o transferech, jejich cenách a především o jejich dostupnosti.

Slovo "tráfic", označující špatnou dopravní situaci, je asi nejpoužívanější právě u tohoto druhu přepravy. Celý problém je spojen s imigračním řízení, jak na letišti, taky při vylodění z lodi a návratu zpět na americkou pevninu. Protože nedokážete odhadnout čas odbavení skupiny na imigračním, nedokážete odhadnout ani čas transferu. Stává se naprosto běžně, že transfery se na plánovaný čas nestihnou a musí se přeobjednávat a tím pádem i znovu zaplatit.

Proto prosím počítejte s tím, že transfery někdy mohou mít zpoždění delší než 30 minut a budeme na ně muset čekat - tak tomu zkrátka v USA je. Prosíme o vaši maximální trpělivost. Tuto situaci opravdu nijak ovlivnit nemůžeme. Pokud čekat nechcete, můžeme vám za příplatek zajistit privátní dopravu z letiště na hotel za příplatek 50$ na osobu, a taktéž i z hotelu do přístavu za příplatek 30$/os a z přístavu na letiště příplatek 40$ za osobu (ceny platí pro dopravu transfery v Miami).

Pokud chcete objednat taxi, vždy počítejte se značnou časovou rezervou, zejména při cestě na letiště nebo při cestě z nákupního centra Dolphin Mall na letiště. Zdržet se můžete i více než hodinu. Také počítejte s tím, že taxi nemusí přijet na Vámi objednaný čas, ale se značným zpožděním, což následně ovlivní i čas Vašeho příjezdu na letiště.

HOTELY V USA

Hotely v USA jsou pro Evropy opravdových kamenem úrazu. Z Evropy jsme rozmazlení standardy našich hotelů. Cestovatelé do USA nám dají za pravdu, že v USA musíte z vašich nároků hodně, ale hodně slevit. Naše rada zní: podívejte se na hodnocení hotelu, škrtněte 2-3 hvězdy a dostanete se na úroveň, kterou byste očekávali v Evropě.

Ubytování v USA je velmi složité a drahé. Naše cestovní kancelář vybírá hotely především podle polohy. V Miami např. pro naše klienty využíváme služeb hotelu vzdáleného cca 100 od pláže Miami Beach. V New Yorku zase objednáváme pokoje přímo v centru ostrova Manhattan, od kterého to máte pár minut pěšky na Times Square a k mrakodrapu Empire State Building.

V čem jsou hotely v USA jiné a co by vás mohlo překvapit:

Klimatizace. V USA se klimatizuje všude a všechno na teplotu ledničky - cca 20 stupňů. Důrazně proto doporučujeme na noc vypnout klimu na pokoji, vyhnete se na druhý den nepříjemným zdravotním následkům (viz níže).

Zavřené okna. Většina hotelů v Miami i New Yorku to tak má. Okna jsou zkrátka zavřena, a pokud jdou otevřít, tak maximálně na cca 10 cm. Víc zkrátka ne. Je to z důvodu bezpečnosti. Zavřená okna v kombinaci s klimatizací nejsou pro nás zrovna nejlepší kombinací. V pokojích díky pestrému programu jen přespíte, koupelny jsou většinou s vanou, prostírání postelí čisté. Pokud máte zájem o lepší hotel, rádi Vám zajistíme hotel dle vašeho výběru za příplatek. Upozorňujeme však , že odjezdy transferů na letiště a k lodi jsou v případě plaveb s dopravou a delegátem vždy z hotelu, kde je ubytován zbytek skupiny.

Snídaně. Zapomeňte na snídaně typu švédských stolů. Spousta hotelů v USA snídaně vůbec neposkytuje. Běžnou snídaní, kterou zde dostanete, je překapávaná káva, bulka, máslo, muffin, marmeláda, jablko nebo pomeranč. Toť vše.

Depozit na hotelech. Na hotelech se platí kreditní kartou depozit - pokud cestujete s dopravou a delegátem, nic neřešíte, vše vyřeší delegát.

JÍDLO

Poblíž našich hotelů naleznete obchody, ve kterých si můžete zakoupit jídlo, pití, nápoje a drogerii. Při nákupu alkoholických nápojů musíte mít u sebe pas a lze je nakoupit jen od 08:00 do 20:00 hodin. Stravování na ulici Vás vyjde na cca 6-15$ osobu za jídlo, v restauracích cca 30-80$ za osobu. Pozor! V některých státech USA platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti!

V USA bude mít s jídlem problém, zejména pokud máte alergie. Americké obchody a produkty jsou postaveny na trvanlivosti a "éčka" jsou úplně všude a ve všem. Pozor! Do USA je zakázáno dovážet jídlo, ovoce apod. Nejenže vám je na letišti zabaví, ale přidají k tomu i pokutu až 300$.

PENÍZE A "TIPS"

Stodolarovkou se platí velmi těžko a spousta obchodů a restaurací ji vůbec nepřijme. Také, pokud se týká karet, tak se v 90% akceptují pouze kreditní karty. Pozor - u nás máte představu kreditní kartě úplně jinou - kreditní karta je ta, kde máte u banky úvěr a můžete jít na kartě do mínusu.

Všude v USA a Karibiku se platí TIPS. Je to zkrátka jejich kultura a je třeba to respektovat. Řidičům se zpravidla dává 1$ za transfery , průvodcům 1-2$, v restauracích 10% z ceny, taktéž taxikářům 10%, podobně také na hotelu a na jiných veřejných místech. Během vaší plavby budete na TIPS potřebovat cca 5-10 $ na osobu. V Americe platí: Nedáš TIPS - zbytečně si zaděláváš na problém.

KLIMATIZACE

Raději ještě jednou upozorňujeme na problém klimatizace. Letíte do Karibiku, letíte za teplem. A v Americe se klimatizuje úplně všechno. Náš organismus na to opravdu není zvyklý. Obchody, restaurace, taxíky, autobusy, letiště, letadla - to vše se klimatizuje na neskutečných 20 stupňů. Pokud vyjdete z rozpálené ulice, kde je přes třicet stupňů do vychlazeného obchodu a uděláte to takto několikrát za sebou, máte zaděláno na pěknou v lepším případě rýmu, a většinou vám to sedne na hlasivky. Proto doporučujeme do letadla nebo autobusů lehký svetřík a čepici nebo šátek na hlavu. Klima v letadle a autobusech fouká po celou dobu. Na hotelech doporučujeme klimu raději vypnout.

PÁR DALŠÍCH RAD NA CESTU DO AMERIKY

Nezapomeňte vyplnit cestovní registraci ESTA

Před cestou do USA nemusíte nutně žádat o vízum – nepřekročí-li doba vašeho pobytu 90 dní a cestujete-li v rámci obchodní cesty nebo na dovolenou, stačí vyplnit a zaplatit cestovní registraci ESTA. Schválená ESTA v žádném případě nezaručuje povolení ke vstupu na americké území, ale opravňuje vás k cestě do USA. Oficiálně se doporučuje vyplnit ji alespoň 72 hodin před odletem, ačkoliv k vyhodnocení dojde během několika minut. Odjedete-li na letiště bez vyplněné ESTY, s největší pravděpodobností nebudete vpuštěni do letadla.

Udělejte si kopie všech rezervací

Letenky, jízdenky, rezervace hotelů, cestovní doklady a smlouvy o sjednaném pojištění mějte vždy v několika kopiích. Nejlepší variantou je, když má každý z cestujících k dispozici jednu kopii všech dokumentů, včetně např. cestovního pojištění jiného účastníka zájezdu.

Bojíte se kvůli své angličtině imigračního pohovoru? Připravte se dopředu!

Po přistání na prvním letišti v USA musíte povinně absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Ten rozhodne, zdali vás vpustí do země, nebo vás nejbližším letadlem pošle zpátky domů (velmi nepravděpodobné).Imigrační pohovor můžete obvykle absolvovat ve skupince spolu s vašimi spolucestujícími. Máte-li přesto kvůli své angličtině obavy, nechte si napsat odpovědi na jednotlivé otázky na papír a ten poté předložte úředníkovi.

Zkontrolujte si svou kreditní platební kartu

Jestliže jste doposud nepoužili svou platební kartu v zahraničí, ověřte si u své banky, že s ní můžete v cizině platit. Ačkoliv to zní v dnešní době neuvěřitelně, vím o případu, kdy platební karta jedné české spořitelny v USA nefungovala. Při placení se nenechte zmást pojmenováním credit card, v Americe se v drtivé většině nakupuje na dluh přes kreditní karty. V Česku se naopak využívají většinou debetní karty, kdy utrácíte své vlastní peníze. Přesto při placení v USA uvádějte, že platíte kreditní kartou, předejdete tak případným komplikacím nebo nemožnosti platby. Více informací se dozvíte ve článku jak v USA platit kartou.

Nezapomeňte sI aktivovat roaming

Před odletem si nezapomeňte zkontrolovat aktivovaný roaming do USA – bez něho se vám telefon nepřihlásí do sítě, čili nebudete mít signál a nikdo se vám nedovolá. Někteří mobilní operátoři rozlišují roaming po Evropské unii a mimo ni, pozor na to. Pozor, máte sice aktivovaný roaming- ale ne data, to je nutno přiaktivovat!!!

Připravte se na časový posun

Spojené státy americké se rozdělují celkem do šesti časových pásem, ve srovnání s Českem je v USA od východu na západ o 6 hodin méně. Ruku v ruce s časovým posunem jde pásová nemoc, známá rovněž jako jet lag. Organismus je při ní zvyklý na jiný čas, a tak budete prvních pár dní po příletu do Států tendenci usínat již odpoledne a probouzet se budete v půli noci. Odborníci udávají, že na každou hodinu časového posunu potřebuje tělo jeden den na adaptaci.

Nepodceňte cestovní pojištění

Náklady na zdravotní péči v USA jsou extrémně vysoké, což se odráží i v ceně pojištění do USA. Přesto, anebo právě proto, doporučuji sjednat si před odletem cestovní pojištění s dostatečně vysokými limity. Pro představu – léčba akutního zánětu slepého střeva vyjde ve Spojených státech amerických na 600 000 Kč, průměrné náklady na léčbu pojištěného turisty pak v USA činí 230 000 Kč!

Budete řídit? Požádejte o mezinárodní řidičák a pročtete si pravidla provozu

Pronájem auta je při cestování po USA (snad s výjimkou New Yorku) povinnost. Máte-li v úmyslu v Americe řídit, nezapomeňte si vyřídit mezinárodní řidičák, jenž bývá v půjčovnách vyžadován. Před půjčením auta doporučuji srovnat nabídky vícero společností, s větší pravděpodobností ušetříte. Řidiči nechť si přečtou článek o řízení auta v USA, v praxi se vyskytuje několik odlišností. V USA převládají auta s automatickou převodovkou a semafory jsou až za křižovatkou, na které můžete odbočovat vpravo na červenou. Stačí dát případně přednost vozidlu jedoucímu zleva. Ujistěte se, že znáte maximální povolenou rychlost, ať nejste pokutováni. Pro jistotu si také nastudujte návod, jak natankovat u americké benzínky. Postup se oproti tomu českému zcela liší.

Připravte si zásobu jednodolarovek

Spojené státy americké jsou zemí spropitnému (tip nebo tipping) zaslíbenou. Obsluha restaurací, pokojské na hotelech i řidiči letištních shuttlů jsou placeni tak, že se počítá s dýškem. V restauracích (ne ve fast-foodech) se počítá se spropitným ve výši 15 – 20 %, taxikáři očekávají kolem 10 % a pokojské a portýři se spokojí s jedním nebo dvěma dolary. Doporučuji si jich udělat zásobu. V některých restauracích již bývá spropitné součástí konečné ceny. Stačí hledat vyplněnou kolonku “Service Charge”.

Včas si zjistěte povolenou hmotnost zavazadel

Před každým letem do nebo po USA si zjistěte maximální povolený objem zavazadel. U většina společností bývá v ceně letenky pouze 1 ks odbavovaného zavazadla s hmotností 20 – 23 kg. Při letu směrem do USA doporučuji mít jistou rezervu – počítejte s tím, že na cestě zpět přibalíte množství suvenýrů, dárků nebo levně nakoupeného oblečení a taky že oblečení bude vlhké po plavbě v Karibiku

Kufr nezamykejte, stáhněte ho svorkou na kabely

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) má na letišti právo otevřít váš kufr a zkontrolovat jeho obsah. Nejde přitom o žádnou výjimku, ale o běžnou praxi – pravděpodobnost, že vás namátkově vyberou, je poměrně vysoká. Bezpečnostní pracovníci navíc mají právo odstranit násilím zámek, o kontrole se dozvíte až z letáčku při převzetí a otevření kufru na cílovém letišti. Vyhnout nakupování nových zámků se můžete dvěma způsoby – buď si pořídíte “TSA approved” zámek, nebo zipy stáhněte svorkami na kabely. Jeden stojí zhruba korunu a pokud přidáte další do kufru, po případné kontrole vám ho opět stáhnou.

Přibalte si adaptér do zásuvky

V Americe je standardem tzv. zásuvka typu A nebo B s napětím 110 V – to je ta se dvěma placatými kolíky. Adaptér si nezapomeňte koupit nebo vypůjčit a zabalit do kufru. Na letištích bývají velmi drahé. Redukci na americké zásuvky koupíte ve většině obchodů s elektrem, nejlevnější sady pořídíte již za 180 Kč.

Kupte si powerbanku a noste ho s sebou

Powerbanka je náramně užitečná věc, jde o jakýsi záložní zdroj energie, který nabijete klasickou USB nabíječkou a poté z něj můžete nabíjet libovolné telefony nebo tablety. V závislosti na kapacitě powerbanky můžete telefon nabít zhruba jednou až pětkrát. Používáte-li telefon k fotografování nebo navigaci, baterie se rychle vybíjí a powerbanka je záchrana.

Chleba s řízkem nechte doma

Celní předpisy zakazují dovoz většiny masných a mléčných výrobků včetně salámů, klobás nebo v Česku populárních řízků. Ještě v průběhu letu do USA budete vyplňovat celní deklaraci, ve které musíte uvést, zdali dovážíte některou ze zakázaných potravin. Pokud vyplníte ano, nebo pokud vás odhalí při namátkové kontrole, budou vám dotyčné potraviny zabaveny. Podrobný seznam povolených a zakázaných artiklů najdete v článku Jaké potraviny se mohou dovážet do USA.

Nejlevnější jídlo koupíte ve fast-foodech

Američané se moc a moc rádi stravují ve fastfoodových restaurací, řetězců je nekonečná řada a vsadím se, že o mnohých z nich jste v životě neslyšeli. Subway, McDonalds, Burger King, Wendy’s, Jack in the Box, KFC, Taco Bell, Starbucks, Applebee’s, Domino’s Pizza, White Castle, Hooters, Krispy Kreme, Dunkin’ Donuts, In-N-Out Burger, El Pollo Loco, Pizza Hut… a to jsou jen některé z těch nejznámějších.Ve většině z nich prodávají hamburgery s hranolkami různých tvarů, za menu zaplatíte 6 – 10 dolarů. Preferujete-li zdravější životní styl, doporučuji Subway s čerstvými bagetami dle vlastního výběru. Součástí menu bývá údaj o počtu kalorií a množství obsaženého tuku, jde o součást boje s obezitou. Všechny fastfoodové restaurace nabízí bezplatný refill (doplnění) nápoje z postmixu, kterému se v Americe říká fountain. Kromě sladkých nápojů bývá na výběr omezený sortiment neslazených nápojů, nejčastěji čaje nebo vody. Chcete-li ochutnat něco typicky amerického, natankujte si A&W Root Beer, bylinnou limonádu těžko popsatelné chuti.

Částky na cenovkách jsou bez daně

Ve státech, kde se vybírá, nebývá prodejní daň součástí částky uváděné na cenovce. Z inzerovaných deseti dolarů za pravou americkou housku s mletým masem se tak může vyklubat i necelých 12 dolarů. Při přepočítávání na koruny na tuto odlišenost myslete.

Alkohol v Americe podávají až od 21 let

Nápoje s alkoholem jsou v USA povoleny až od 21 let, mladší osoby si ho nesmí koupit, dovážet ani přechovávat. Na rozdíl od Česka se v Americe toto pravidlo celkem přísně dodržuje, ačkoliv samozřejmě jsou případy, kdy i mladiství pijí. Drtivá většina amerických států zakazuje popíjení na veřejnosti, resp. přenášení a držení otevřených lahví s alkoholem. Paradoxně lze tento zákon obejít tím, že třeba lahev s pivem schováte do papírové tašky a budete popíjet z ní.

A na závěr:

NEFOŤTE POLICISTY, VOJENSKÁ VOZIDLA, VOJENSKÁ LETADLA

NIKDY NEFOŤTE NA IMIGRAČNÍM

NIKDY NETELEFONUJTE NA IMIGRAČNÍM

NIKDY NEPIJTE ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI

NIKDY SE NEODHALUJTE NA VEŘEJNOSTI

NIKDY NEKLAĎTE ODPOR POLICII

VŽDY SI HLÍDEJTE SVOJE OSOBNÍ VĚCI

VŽDY PASY A PENÍZE NA HOTELU DO TREZORU

VŽDY SI HLÍDEJTE KREDITNÍ KARTU

VŽDY ORGANIZOVANĚ VYSLECHNĚTE POKYNŮ PRACOVNÍKŮ NA LETIŠTI, IMIGRAČNÍM A V LETADLE

Závěrem

Přátelé, tyto informace nemají za úkol Vás odradit od plavby, ale naopak chceme Vás předem informovat, co všechno by Vás mohlo během Vašich cest potkat. Všechny tyto informace, které zde uvádíme a také ještě podrobněji i ve vašich pokynech, jsou dlouholeté zkušenosti z cestování a postupného se vyvarování chyb a krizových momentů. Pevně věříme, že náš záměr oceníte.

Na lodích MSC Cruises trávíme převážnou část našeho času a všechny lodě, služby, destinace dobře známe. Skutečnost, že spolupracujeme výhradně se společností MSC Cruises je pro Vás zárukou dobrých služeb a servisu naší cestovní kanceláře. Každým rokem vypravujeme přes sedmdesát organizovaných skupin na plavby na moři a moře je naším druhým domovem. Přijměte naše pozvání na paluby lodí MSC Cruises a nechte se unášet na vlnách pohody, relaxu a dobré zábavy.