Busselton
Austrálie

Busselton je město v jihozápadním regionu státu Západní Austrálie. Město má dlouhou historii jako oblíbená prázdninová destinace. Město je známé především díky Busseltonskému molu, nejdelšímu dřevěnému molu na jižní polokouli. Město nabízí různé další atrakce, např. podmořská observatoř, a je tak oblíbenou zastávkou výletních lodí.

Busselton

Přístav Busselton

a jeho charakteristika

Busselton je město v jihozápadním regionu státu Západní Austrálie, přibližně 220 km jihozápadně od Perthu. Výletní lodě hrají významnou roli v cestovním ruchu v australském Busseltonu. Toto pobřežní město zaznamenalo nárůst počtu výletních lodí kotvících v přístavu, což vedlo k oživení místní ekonomiky. Tyto lodě přivážejí tisíce zahraničních turistů, kteří utrácejí peníze v místních podnicích a významně tak přispívají k příjmům města.

Cestující mohou navštívit podmořskou observatoř, pozorovat velryby nebo prozkoumat místní vinařství a gastronomické podniky. Díky těmto nesčetným nabídkám je Busselton oblíbenou zastávkou výletních lodí.

Historie

Před osídlením bílými obyvateli v roce 1832 a po dobu nejméně 40 000 let byla oblast Busseltonu domovem domorodých Noongarů z jazykových skupin Wardandi a Bibulman.Kolonizace Západní Austrálie v roce 1829 měla na život Noongarů zásadní vliv. Mnohá města v oblasti Busseltonu, jako například Wonnerup, Yallingup a Carbunup River, si dodnes zachovala svá původní noongarská jména. V roce 1841 došlo v okolí Wonnerupu k masakru noongarských obyvatel Wardandi evropskými osadníky.

V průběhu let se přístav Busselton stal rušným centrem pro vývoz dřeva a dalšího zboží. Jeho význam vzrostl po vybudování přístaviště Busselton Jetty v roce 1865, které bylo několikrát prodlouženo kvůli mělkým vodám zálivu Geographe Bay. Molo, které je dnes hlavní turistickou atrakcí, je svědectvím námořní historie Busseltonu.

PERTH